Categories
Wspomaganie rozwoju

Coach – kto nim może być?

Jeżeli chodzi o coacha, czyli trenera personalnego, którego zawód wraz z biegiem czasu staje się coraz bardziej popularny i szeroko rozpowszechniony, warto wspomnieć, że w zasadzie takową osobą może być każdy bez wyjątku.
Trenerem najczęściej są osoby, które odpowiednio kształciły się wDobry trener personalny kierunku coachingu, jednakże nie zapominajmy też o tym, że nie jest to zawód jak nauczyciel czy pielęgniarka bądź adwokat, że bez posiadania stosownego papierka się nie da go wykonywać, wręcz odwrotnie. Bardzo często zdarza się tak, że trener personalny jest osobą bez specjalistycznego przygotowania, ale za to mającą bardzo duże doświadczenie w sferze kontaktów międzyludzkich. Mowa tu o rozlicznych formach zachowań, które osoba pełniąca role trenera personalnego jest w stanie spełniać. Musimy dodać, że coach nawiązuje relacje z klientem którego trenuje po to, żeby poprawić jego codzienne funkcjonowanie, ale nie oznacza to, że gdy klient jest wziętym prawnikiem to coach musi być wyżej od niego i znać się na jego dziedzinie. W coachingu zupełnie nie o to chodzi.

Mentor intelektualny jest to osoba, która wie, w jaki sposób z człowieka wyciągnąć to, co w nim siedzi i tkwi na tyle głęboko, że nie pozwala mu żeby właściwie działać, rozwijać swoje życie i dalej się samodoskonalić w odpowiednim kierunku. Warto wiedzieć, że coach jest konsultantem, doradcą, trenerem ale nie osobą znającą się biegle na dziedzinie, w której specjalizuje się trener. Warto wiedzieć również i o tym, że coach to często trener sportowy i akurat w tym przypadku faktycznie to osoba związana ze sportem na co dzień. Kwalifikacje coacha do wykonywania jego pracy powinny być czynnikiem decydującym o tym, czy danej osobie warto zaufać.
Napisane przez: